Poslovni zadaci su brojni i nije uvijek moguće sve učiniti sam. Važno je zato da se iskreno zapitate: „Mogu li sve učiniti sam(a) ili su mi potrebni zaposlenici?“
Ako vam je potrebna vanjska podrška, na raspolaganju vam je više mogućnosti, npr:
- zapošljavanje vlastitih zaposlenika (s punim ili nepunim radnim vremenom), ili
- ugovaranje podizvođača za dio poslova.
Zapošljavanje radnika veliki je korak za bilo koju tvrtku, posebno za novu. Prije nego što uložite vrijeme i novac u angažiranje zaposlenika, morate pažljivo razmotriti:
- ponavljanje (učestalost) zadatka kojeg bi ti zaposlenici izvršavali;
- pravila i propise o zapošljavanju osoblja (zahtjevi zakona o radu);
- troškove plaća.
Neke od ovih informacija mogu se dobiti od Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Hrvatske gospodarske komore i Hrvatske udruge poslodavaca.
PRAKTIČNA POMOĆ:
Tri koraka koja možete poduzeti pri donošenju ove odluke:
- Napravite popis svih zadataka i aktivnosti koje trebate obavljati u svojem poslovanju.
- Navedite učestalost tih zadataka (npr. svaki dan, često, rijetko) i označite one koje možete učiniti sami (to jest, one za koje smatrate da ste kompetentni). Uzmite u obzir učestalost zadataka koje niste u mogućnosti obavljati samostalno, kako biste odlučili hoćete li zaposliti nekoga (na puno ili nepuno radno vrijeme) da ih obavi ili ćete ih po potrebi podugovoriti s nekom osobom ili tvrtkom.
- Posljednji korak je provjeriti može li si vaša tvrtka priuštiti troškove povezane s zapošljavanjem ili ugovaranjem ljudskih resursa. Prilikom zapošljavanja radnika imajte na umu da postoji Zakon o radu koji uređuje radni odnos između vas kao poslodavca i vaših zaposlenika. Primjerice, kao poslodavac imate zakonsku obavezu:
- Zapošljavati samo punoljetne osobe – ne smijete zapošljavati djecu mlađu od 15 godina. Maloljetnike između 15 i 18 godina koji ne pohađaju obvezno osnovno obrazovanje možete zaposliti samo uz ovlaštenje roditelja ili skrbnika.
- Radniku za obavljeni rad isplatiti plaću – zabranjeno je izrabljivati radnike i ne plaćati im rad koji su obavili.
- Osigurati radniku uvjete za rad na siguran način – morate se pobrinuti da radnici svoj posao obavljaju na način koji ne ugrožava njihovo zdravlje, npr. da imaju potrebnu zaštitnu opremu.
- Ravnopravno postupati prema radnicima – ne mijete ih diskriminirati pri zapošljavanju, osposobljavanju ili u radu na temelju spola, vjere, rase, političkog mišljenja, nacionalne pripadnosti ili društvenog podrijetla.