Kompetencije su vještine, znanja i sposobnosti koja vam trebaju da biste učinkovito obavili određeni zadatak. Za zadatak samozapošljavanja trebaju vam poduzetničke kompetencije.
Ako ste, primjerice, frizer, vaše kompetencije uključuju stručna znanja i vještine šišanja, brijanja itd., ali i način komuniciranja, razmišljanja, kao i vrijednosti: jeste li kolegijalni, marljivi i sl.
Kod samozapošljavanja trebaju vam ponešto drugačije kompetencije nego kad ste zaposlenik. Ta se znanja, vještine i sposobnosti mogu usvojiti i razvijati kao i bilo koja druga. Poboljšanje ovih vještina korisno je ne samo za pokretanje posla, već i kod vaših izgleda za druga zaposlenja, pa i osobni život.
Koktel poduzetničkih kompetencija, odnosno kompetencija za uspješno samozapošljavanje može se malo razlikovati, ovisno o tome kojim se poslom bavite i na kakvom tržištu, ali u svojoj suštini uvijek je to skup vrlo sličnih stvari.
U ovom kratkom video materijalu dajemo vam još jedan prikaz 10 karakterističnih vještina koje će vam – u većoj ili manjoj mjeri – koristiti pri samozapošljavanju:
Vježba 1: samoprocjena
Tražeći odgovor na pitanje: “Je li samozapošljavanje za mene?”, jedan od koraka koje možete napraviti je samoprocjena.
Samoprocjena je samostalni uvid u to imate li “ono što je potrebno” da postanete poduzetnik.
Dostupni su različiti alati za procjenu koji će vam pomoći u shvaćanju značenja poduzetnosti. Možete tražiti alate i upitnike koje koriste poslovni inkubatori, razvojne agencije, ustanove za obrazovanje i osposobljavanje te gospodarska ili obrtnička komora. Uz to, postoje i upitnici za samoprocjenu koji se mogu preuzeti s Interneta.
ZAPAMTITE: Ovi alati služe samo tome da vam pomognu da osvijestite koje to vještine već imate, a na kojima biste trebali poraditi. Upravo zato ne postoje „točni“ ili „pogrešni“ odgovori na tim upitnicima. Što iskrenije odgovorite, to ćete bolje znati kako stojite i kojim putem dalje krenuti (npr. koje će vam edukacije pomoći na putu do samozapošljavanja).
Vježba 2: razgovor s bliskim ljudima
Nakon što napravite samoprocjenu, zamolite prijatelja ili člana obitelji da pogleda vaše odgovore i da vam da svoje iskreno mišljenje:
- Postoje li neke vaše vještine koje bi oni ocijenili bolje ili lošije nego što ste ih vi ocijenili?
- Ako da, mislite li da možda podcjenjujete ili precjenjujete svoje vještine?
- U čemu se razilazite u ocjenama? Koje su to konkretne situacije koje vi možete dati kao primjer, a koje ta osoba?
Razmislite o vještinama koje trebate poboljšati, na primjer: organiziranje i planiranje, preuzimanje rizika, vješto komuniciranje…